USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.496,70

Opsiyon Piyasası Doların Geleceğine İyimser Bakıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel piyasalar, Amerikan Merkez Bankası (Fed) toplantısı sonuçlarına ve ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklayacağı borçlanma programına kilitlenmiş durumda. Bu süreçte, dolara yönelik beklentilerin olumlu bir seyirde olduğu gözlemlendi.

Bloomberg’in yaptığı analizlere göre, Bloomberg Dolar Endeksi üzerinden opsiyon piyasasındaki beklentilerin pozitif yönde olduğunu ortaya koyuyor. Gelecek haftayla ilgili opsiyonların primli işlem görmesi, bu iyimserliğin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Ancak son dönemdeki zirve seviyelerinin tekrarlanmadığı da gözden kaçmıyor.

En hareketli opsiyon sözleşmelerinde, satım ve alım opsiyonları arasında beliren volatilite farkı, Bloomberg Dolar Endeksi’nde 11 baz puan olarak belirlendi. Geçtiğimiz hafta bu oranın 10 baz puana kadar gerilediği ve bu durumun son üç ayın en düşük iyimser beklentisini yansıttığı biliniyor. 20 Ekim tarihinde bu değer, 35 baz puan olarak kaydedilmişti.

Piyasa uzmanları, bu durumun dolara dair genel bir görünüm değişikliği yaratmasa da, beklentilerin yönüne dair sinyaller verdiğini belirtiyor.

Ayrıca, Bloomberg’in teknik analizlerinde, euronun da olumlu bir kanalda hareket ettiği görülüyor. Euronun bu seyrinin, küresel döviz piyasalarının genel durumunu nasıl etkileyeceği merak konusu.

Sonuç olarak, Fed toplantısının sonuçları ve ABD Hazine Bakanlığı’nın borçlanma programı, doların ve diğer majör dövizlerin seyri üzerinde belirleyici olacak. Piyasa uzmanları, bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve yatırımcılara da aynı öneride bulunuyor.

Yorumlar kapalı.