USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC65.105,70

Petrol Fiyatları Orta Doğu’daki Gerginliklerle Dalgalanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orta Doğu’daki siyasi gerginlikler, petrol piyasalarını etkileyerek Brent petrol fiyatlarında dalgalanmalara yol açtı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik artan askeri operasyonlarına rağmen, İran veya müttefiklerinin ciddi bir misillemede bulunmaması, bölgesel ham petrol arzının kesintiye uğrama endişesini azalttı.

Brent petrol, İsrail’in Cuma günü yaptığı askeri operasyonları artırmasının ardından neredeyse %3 oranında yükseldi. Ancak son gelişmelerle birlikte fiyat varil başına 90 doların altına geriledi. Aynı dönemde ABD ham petrolü 84 dolar civarında işlem gördü.

Vanda Insights danışmanlık şirketinin kurucusu Vandana Hari, “Gözlemlenen silahlı çatışmanın şu ana dek İsrail ve Gazze ile sınırlı kalmış olması, petrol fiyatlarındaki yükselmenin abartılı olabileceğini düşündürüyor. Fiyatların, bir sonraki risk olayına kadar düşme eğiliminde olabileceğini” ifade etti.

Orta Doğu, küresel ham petrol arzının yaklaşık üçte birini sağlamakta. İsrail’in askeri operasyonlarının tırmanması, petrol tankerlerine yönelik olası saldırıları, deniz yollarındaki tehditleri ve İran’dan yapılan petrol ihracatındaki düşüşleri gündeme getirebileceği endişelerini beraberinde getirdi.

Ancak hem Tahran hem de Vaşington, çatışmanın genişleyebileceği konusunda uyarıda bulundu. İran, bu savaşın bölgedeki tüm tarafları harekete geçirebileceğini belirtirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, çatışmanın yayılma riskinin “yüksek” olduğunu ifade etti.

Bu arada, ABD’de Cushing, Oklahoma’da bulunan önemli bir depolama merkezinde petrol stokları 2014’ten bu yana en düşük seviyelere yaklaşırken, Körfez Kıyısı’nda ise benzin arzında artış gözlendi. Bu durum, küresel petrol arz ve talebi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Yorumlar kapalı.