USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.496,70

DESA Deri, 2023 yılı üçüncü çeyreğinde de güçlü büyümeye devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DESA Deri, 2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde de belirgin bir büyüme performansı sergilemeye devam etti. Şirketin bu döneme ait mali sonuçları, 2022 yılının aynı dönem verilerine göre dikkat çekici bir artış gösterdi. Sürdürülebilirlik ilkelerine sıkı bir bağlılıkla üretim yapan ve çevresel sorumluluğunu ön planda tutan DESA’nın 9 aylık finansal tabloları açıklandı. DESA CEO’su Burak Çelet, şirketin güçlü finansal performansı, büyüme stratejisi, yeni mağaza açılışları, uluslararası pazarlardaki varlığı ve sürdürülebilirlik çabaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

DESA’da 9 aylık net kar yüzde 144 artışla 411,8 Milyon TL’ye ulaştı

Şirketin net karı 2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 144’lük belirgin bir büyüme kaydederek 411,8 milyon TL’ye ulaştı. Yüzde 29,6’lık bir net kar marjını gösteren söz konusu net kar rakamı şirketin etkili iş stratejileri ve operasyonel mükemmeliyetine işaret ediyor. DESA Deri’nin 2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde bilanço büyüklüğü 2022 yılsonu verilerine göre yüzde 44,4 artışla 1,9 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin sağlam finansal temellerle büyüdüğünü kanıtlayan DESA Deri’nin özsermayesi de aynı dönemde yüzde 71,1 artışla 982,4 milyon TL’ye ulaştı.

9 aylık rakamlar DESA Deri’nin hem ulusal hem de uluslararası pazarda başarılı bir büyüme kaydettiğini gösteriyor

DESA Deri, 2023 yılının ilk dokuz aylık döneminde net satışlarında etkileyici bir büyüme kaydetti. Şirket, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artışla 1,4 milyar TL net satış elde etti. Bu satışların yüzde 63’ü yurtiçine, yüzde 37’si ise yurtdışına gerçekleştirildi. Yurtiçi satışlar aynı dönemde yüzde 46 oranında artarken, yurtdışı satışlarda yüzde 79 oranında büyüme sağlandı. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde, 2022 yılının aynı dönemine göre net satışlardaki büyüme yüzde 25 oldu ve ihracatın net satışlar içindeki payı yüzde 37 seviyesine ulaştı. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde ihracattaki büyüme yurtiçi büyümenin üzerinde yüzde 67 seviyesinde gerçekleşti.

666,4 Milyon TL net nakit pozisyonuna ulaşıldı

DESA Deri’nin net nakit pozisyonu 666.402.424 TL ile sağlam bir finansal zemine işaret ediyor. Şirketin mali yapıdaki güçlü duruşu, gelecekteki büyüme ve fırsatları desteklemeye hazır olduğunu gösteriyor. Şirketin finansal sonuçlarıyla ilgili görüşlerini belirten DESA Genel Müdürü Burak Çelet, “DESA olarak, finansal başarılarımızın ardındaki temel faktörlerden biri müşterilerimize olan bağlılığımızdır. Yatırımlarımızı ve çabalarımızı sürdürerek, daha fazla büyüme ve başarı elde etmeye kararlıyız. Şirketimiz bu etkileyici finansal sonuçları, müşteri odaklılık, kalite ve yenilikçilik gibi kurumsal değerlere bağlılığına borçlu. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilere en iyi ürün ve hizmetleri sunma taahhüdünü sürdürüyoruz. Finansal başarımız ve stratejik büyüme hedeflerimizle 2023 yılına umutla bakmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir büyümemiz ve müşterilerimize sağladığımız değer, gelecekteki projeksiyonlarımızı parlak bir şekilde aydınlatıyor” dedi.

Kaliteli deri ürünleri ve benzersiz tasarımlarıyla bilinen DESA, ulusal ve uluslararası pazarlarda büyük bir müşteri kitlesine hizmet veriyor. Şirket, müşteri memnuniyeti, sürdürülebilirlik ve kurumsal sorumluluk ilkelerine bağlılığıyla tanınıyor.

Perakende yatırımlarımız etkin bir şekilde devam edecek

Çelet, “Türkiye operasyonlarımız, deri üretiminden giyim ürünleri, çanta ve aksesuarlara kadar geniş bir yelpazede ürün üretimini ve dağıtımını kapsıyor. Perakende alanında da büyümeye devam ediyoruz. Toplamda 114 mağaza ile perakende operasyonlarımızı sürdürüyoruz. 2023 yılında mağaza zincirimize 5 yeni mağaza ekledik, yılsonuna kadar ise 4 mağaza açılışımız daha olacak. DESA olarak, gelişen bölgelerde ve yeni alanlarda perakende faaliyetlerimizi dinamik bir şekilde genişletiyoruz” diye devam etti.

DESA, 2023 büyüme stratejisiyle uluslararası arenada adını duyurmaya devam ediyor

Türkiye ve dünyada lüks deri giyim, çanta ve aksesuarlar konusunda uzman ve deneyimli DESA, uluslararası moda sahnesinde önemli bir oyuncu olarak tanınıyor. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde gösterdiği başarılı finansal performansıyla dikkat çeken DESA, büyüme stratejisi doğrultusunda İtalya ve Fransa gibi moda merkezlerindeki showroom’larını genişletiyor ve dünya genelinde markalaşma hedefine ulaşmak için çalışıyor. 

Çelet, “DESA olarak, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde de büyüme stratejilerimiz doğrultusunda büyük adımlar attık. İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi önemli moda merkezlerinde showroom’larla genişlememiz, markalaşma hedefimize ulaştığımızı gösteriyor. NINETEENSEVENTYTWO DESA koleksiyonumuz, dünya genelinde 141 seçkin lokasyonda satılıyor ve dünya modasının nabzını tutuyor” diye ekledi.

Uluslararası pazarda başarı, yükselen bir marka: DESA & 1972 DESA

Görüşlerine devam eden DESA CEO’su Burak Çelet “Milano ve Paris Fashion Week etkinlikleri, DESA’yı uluslararası arenada bir adım öne taşıdı. 2023 yılında Milano RG Showroom’da Spring Summer 2024 koleksiyonlarımızın satışını gerçekleştirdik. Ayrıca, yeni koleksiyonlarımızı Paris ve Milano’da da sergiledik. Yurtdışında markalaşma hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

DESA’nın moda dünyasındaki yükselişi, Milano ve Paris’ten yeni başarılar

DESA, Milano ve Paris moda haftalarında büyük başarı elde etti. 2023 yılının ilk yarısında RG Showroom Milano’da düzenlenen etkinliklerde DESA‘nın koleksiyonları büyük ilgi gördü. Paris ve Milano’da Spring&Summer’24 koleksiyonları da büyük bir başarıyla sergilendi. Şirketin moda dünyasındaki başarısını değerlendiren Çelet, “Başta İtalya, Almanya, Fransa ve Japonya olmak üzere dünya genelinde 141 seçkin lokasyonda satışa sunulan NINETEENSEVENTYTWO DESA koleksiyonuyla dünya modasının nabzını tutuyoruz. Bu gelişmelerle birlikte yurtdışında marka olma hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz” diye ekledi.

Sürdürülebilirlik ve büyüme odaklı çalışmalarımız ile hedeflerimize doğru ilerliyoruz

Çelet “1972 yılında kurulduğumuz günden beri istikrarlı çalışmalarımız sonucunda DESA, dünyada lüks deri ürünlerin önde gelen üreticilerinden biri haline geldi. DESA olarak, sürdürülebilirlik ilkelerine bağlılığımızı bir kez daha kanıtladık. Leather Working Group değerlendirmesinde su kullanımı, enerji kullanımı, atık yönetimi, onaylanmış kimyasalların kullanımı gibi 17 farklı kritik başlıkta yüksek performansla LWG Altın derecesi sahibi olduk. Bu derece, deri işleme süreçlerimizdeki hassasiyetimizin bir sonucu olarak elde edildi” dedi. Doğa dostu projeleri de her zaman gündeminde bulunduran DESA CEO’su Burak Çelet “Daha önce 20.000 fidan bağışı yaptığımız Orman Genel Müdürlüğü’ne 10.000 adet daha fidan bağışı yapacağız. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 bin adet fidan dikmeyi hedefliyoruz. Ayrıca şirketimiz, doğaya verdiği etkinin doğru hesaplanması ve yönetilebilmesi için karbon ayak izi hesaplamasını tüm fabrikalarımız için kullanımına başladı”

2023 yılı Eylül ayında DESA’nın bağlı ortaklığı olan DESA Internazionale S.R.L. ile Toscana Bölgesi ve Poppi Belediyesi arasında iş birliği yapma yolunda önemli bir adım attıklarını da belirten Burak Çelet sözlerine şöyle devam etti “Eylül ayının ilk haftasında imzaladığımız Mutabakat Zaptı ile Ar-Ge merkezi yatırım projesini, personel eğitimini, bölgesel teşviklerden yararlanmayı, iletişim ve pazarlama faaliyetlerini içeren önemli iş birliği fırsatlarını hayata geçireceğiz. Bu iş birliği, sadece bölge ekonomisine katkı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda sosyo-ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemeyi amaçlayan bir adım olacak”

2023 yılının ilk 9 ayında şirketimizin etkileyici performansı ve sürdürülebilirlik başarısını tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte büyük bir gurur ve kararlılıkla kutluyoruz. DESA, sürdürülebilirlik, büyüme stratejileri ve uluslararası genişleme ile kendini kanıtladı. 2023 yılı üçüncü çeyrek sonuçları, şirketimizin planladığı hedeflere doğru kararlı bir şekilde ilerlediğini gösteriyor. DESA olarak büyüme stratejimiz ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda geleceğe umutla bakmaya devam ediyoruz.

Yorumlar kapalı.