USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

Merkez Bankası’ndan Enflasyon Tahmini Güncellemesi: 2023 İçin Yüzde 65 Beklentisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Başkan Hafize Gaye Erkan önderliğinde gerçekleştirilen yılın son enflasyon raporu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut ekonomik dalgalanmalar ve global etkenler ışığında yapılan değerlendirmeler neticesinde, 2023 yılı sonu enflasyon tahmini yüzde 58’den yüzde 65’e yükseltildi. Bununla birlikte, 2024 yılı enflasyon tahminleri de yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarılırken, 2025 yılı için beklenti yüzde 15’ten yüzde 14’e indirildi.

Enflasyonla mücadelenin uzun ve meşakkatli bir süreç olduğunu belirten Erkan, TCMB’nin parasal sıkılaştırma politikaları ve diğer araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini ifade etti. Küresel büyümenin zayıflaması ve jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte, gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışlarının enflasyon üzerindeki riskleri artırdığını vurguladı.

Banka Başkanı, dezenflasyon sürecinin 2024’ün ikinci yarısında başlayacağını öngördüklerini açıklarken, mevcut şartların ve alınan önlemlerin enflasyon üzerindeki etkilerinin gelecek yıl daha belirgin şekilde görüleceğini belirtti. Enflasyondaki yüksek seyrin ana nedeni olarak talep yapısının ve talebin dengelenmesinin gösterilirken, kiraların artış trendinin yavaşlama sinyalleri verdiği ancak yansımasının zaman alacağına dikkat çekildi.

Erkan ayrıca, enflasyondaki ataletin kırılmasının, enflasyon beklentilerinin çıpalanmasına bağlı olduğunun altını çizdi. Politika faizlerinin mevduat faizlerine etkili bir şekilde yansıtılması ve TL mevduatının cazibesinin artması gibi adımların finansal istikrar açısından önemli olduğunu vurguladı. Özellikle bireysel kredi büyümesinde normalleşme sürecinin başladığını ve ticari kredilerde dengeli bir büyüme yapısına kavuşulduğunu açıkladı.

Bankanın döviz rezervlerindeki artışa da değinen Erkan, kur korumalı mevduatın azalmasının ve finansal koşulların dengeli seyri izlemesinin Türkiye ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirtti.

Erkan, yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 65 olarak güncellediklerini ve özellikle kasım, ocak ve mayıs aylarında enflasyonun geçici yükselişler göstereceğini; enflasyonun Mayıs 2024’te zirveyi gördükten sonra dezenflasyon sürecine gireceğini ifade etti. Bu süreç boyunca enflasyonda kalıcı düşüş için zemin hazırlanacağını ve belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın süreceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar kapalı.