USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

Sigaraya zam! Tarihin zirvesini gördü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki tütün ürünleri piyasasında fiyat artışları devam ediyor. British American Tobacco (BAT) grubuna ait sigara markalarının perakende satış fiyatlarına yapılan son zamlarla, en ucuz paket sigaranın fiyatı 48 Türk Lirası’na, en pahalı paketin ise 60 Türk Lirası’na yükseldi.

Türkiye Tekel Bayiler Başkanı Özgür Aybaş’ın yaptığı açıklamaya göre, BAT grubunun sigaralarına 4 ile 6 Türk Lirası arasında bir zam uygulandı. Bu gelişme, Japan Tobacco International (JTI) grubunun sigara fiyatlarına uyguladığı 5 Türk Lirası’lık zamdan hemen sonra geldi.

Piyasa gözlemcileri ve tüketiciler, diğer sigara üreticilerinin de fiyatlarını kısa süre içinde revize etmelerini bekliyor. Sigara fiyatlarındaki bu artış, ülkenin genel enflasyon oranları ve tütün ürünlerine uygulanan özel tüketim vergilerindeki değişimlerle uyumlu olarak gerçekleşiyor.

Bu zam dalgası, tüketicilerin bütçesine ek bir yük getirirken, sağlık uzmanları ve bazı sivil toplum kuruluşları, yüksek fiyatların sigara tüketimini azaltma konusunda olumlu bir etken olabileceğini savunuyor. Ancak, tütün ürünlerine yapılan zamların, yasa dışı sigara ticaretini de tetikleyebileceği konusunda endişeler mevcut.

Fiyat artışlarının sigara tüketimine etkisi ve ekonomik yansımaları yakından takip edilirken, resmi makamların ve ilgili şirketlerin konuyla ilgili detaylı açıklamaları bekleniyor.

Yorumlar kapalı.