USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.105,19

Türkiye’de Bankacılık İşlemlerinde Uzaktan Kimlik Tespitine Yeni Düzenleme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık ve ödeme hizmetleri sektöründe uzaktan kimlik tespitine ilişkin süreçlerde yeni bir dönem başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliğinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Artık ödeme ve elektronik para kuruluşları, müşterilerle sürekli iş ilişkisi kurarken uzaktan kimlik tespiti işlemlerini, daha önceden belirlenen ve Tebliğ’de yer alan yöntem ve tedbirler çerçevesinde gerçekleştirebilecek. Bu yeni düzenlemeyle, müşterilerin kimlik doğrulama işlemlerinin elektronik ortamlarda güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde yapılması amaçlanıyor.

Bankacılık işlemlerinin dijitalleşmesine paralel olarak, uzaktan kimlik doğrulama, sektörde güvenlik ve erişilebilirlik açısından kritik bir öneme sahip. Bu kapsamda getirilen düzenlemelerle müşteri deneyiminin iyileştirilmesi ve potansiyel mali suç risklerinin minimize edilmesi hedefleniyor.

Müşterilerin ve finans kuruluşlarının korunması adına yapılan bu düzenleme, bankacılık sektöründe teknolojinin getirdiği yeniliklerin adaptasyonunu da gösteriyor. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu düzenlemeyle, sektördeki dijital dönüşüm süreçlerinin desteklenmesi ve finansal hizmetlerin daha geniş kitlelere ulaşması bekleniyor.

Bankalar ve ödeme kuruluşlarının, değişikliğe uyum sağlaması için gereken sistem güncellemelerini yapması ve belirlenen yeni yöntem ve tedbirlere göre hareket etmesi gerekecek. Bu sayede, hem finansal hizmetlerin güvenliği artırılacak hem de müşterilerin bankacılık işlemlerine erişimi kolaylaşacak.

Yorumlar kapalı.