USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.496,70

17 Çimento ve Beton Şirketine Rekabet Kurulu’ndan Soruşturma!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oyak Çimento ve Çimbeton Dahil Olmak Üzere Hatay ve Malatya’daki Çimento ve Beton Şirketleri, Rekabet Kurallarını İhlal Ettikleri Şüphesiyle Mercek Altında

Rekabet Kurulu, Türkiye’nin inşaat sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan 17 çimento ve beton şirketine yönelik dikkat çekici bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın odağında, Hatay ve Malatya illerinde faaliyet gösteren, aralarında Oyak Çimento ve Çimbeton’un da bulunduğu şirketler var. Kurul, bu şirketlerin fiyat belirleme ve müşteri/bölge paylaşımı yaparak rekabet kurallarını ihlal edip etmediklerini araştırıyor.

19 Ekim 2023’te alınan kararla başlatılan soruşturma, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesine dayanıyor. Bu madde, teşebbüslerin rekabeti bozucu anlaşmalar yapmalarını ve uygulamalarını yasaklıyor. Kurumun internet sitesinde yer alan açıklamada, soruşturmanın amacının bu ihlallerin tespiti olduğu belirtiliyor.

Hatay’da soruşturma altına alınan şirketler arasında OYAK Çimento, Çimko Çimento, Ceyhan Hazır Beton, M.M. Tiftik Kardeşler, Ekintaş İnş. San, Kadir Soylu Beton Demir, KÇS Kahramanmaraş Çimento ve Filitoğlu İnşaat bulunuyor. Malatya’daki şirketler ise Acemoğulları Beton, Betontek Yapı Elemanları, Çınarlar Beton, Çimbeton, Çimko Çimento, Çimya Çimento, Erva Hazır Beton, Kavuksan İnş. Beton, Mabetaş Malatya Beton ve Recydia Atık Yönetimi olarak sıralanıyor.

Soruşturmanın sonuçları, sektördeki rekabet dinamikleri ve fiyatlandırma politikaları üzerinde önemli etkiler yaratabilir. Bu gelişme, özellikle ekonomi ve inşaat sektörüne yakın duran okuyucular için büyük önem taşıyor. Rekabet Kurulu’nun alacağı kararlar, sektördeki rekabet politikalarının şekillenmesinde belirleyici olacak.

Yorumlar kapalı.