USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

DİJİTAL İŞLEMLERDE DEVRİM YARATAN VARLIK TOKENİZASYONUNDA ŞİRKETLERİN KARŞILAŞTIĞI 5 SORUN

featured
The golden bitcoin and mobile phone in male hands. Cryptocurrency bitcoin coins. Litecoin, Bitcoin, Ethereum, e-commerce, busibess, finance concept. crypto currency symbol. virtual electronic money concepts
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal hizmetlerin hızla geliştiği bir ortamda varlık tokenizasyonu, kurumlar için dönüşüm yaratan olanaklar vadeden önemli bir güç olarak ortaya çıktı. Küresel danışmanlık şirketlerinin hazırladığı yeni bir rapor, varlık tokenizasyonu değerinin 2030 yılında 16 trilyon dolara yükseleceğini öngörüyor. Varlıkların tokenlaştırılmasıyla potansiyel avantajların farkına varan kuruluşlar, bu süreçte hız kazandıkça bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, şirketlerin varlık tokenizasyonu ortamında karşılaşabileceği 5 sorunu paylaşıyor.

Bir blok zinciri üzerinde hem somut hem de soyut olmak üzere gerçek dünya varlıklarının temsili olarak hizmet eden varlık tokenizasyonu, yatırımcıların dijital tokenlar oluşturma sürecini ifade ediyor. Bu tokenlar, temel varlıklarla ilişkili değer ve hakları kapsayan dijital sahiplik serfikası olarak faaliyet gösteriyor. Varlık tokenizasyonu kuruluşlar için dijital varlıkların yönetilme, alınıp satılma ve bunlara erişilme şekillerinde devrim yaratma potansiyeli içeriyor. Küresel danışmanlık şirketlerinin hazırladığı yeni bir rapor, varlık tokenizasyonu değerinin 2030 yılında 16 trilyon dolara yükseleceğini öngörerek, sektörün gidişatı hakkında önemli bir veri ortaya koyuyor. Çok çeşitli varlıkları kapsayan bu kavram; gayrimenkul, tarımsal veya madencilik emtiaları ve hatta analog sanat eserleri gibi geleneksel maddi varlıkları kapsayacak şekilde dönüştürme işlemlerinin kapsamını genişletiyor. Geleneksel varlıkları kolayca dijitalleştirebilen varlık tokenizasyonu, orijinal varlıklarla ilişkili tüm mülkiyet ve yasal hakları sağlıyor. Kuruluşlara likidite ve şeffaflık sağlayan bu yöntem bünyesinde bazı zorluklar da barındırıbiliyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, şirketlerin varlık tokenizasyonu ortamında karşılaşabileceği 5 sorunu paylaşıyor.

1. Akıllı Sözleşme Geliştirilmesindeki Karışıklık: Kurumların varlık tokenizasyonuna geçiş yaparken karşılaştıkları en önemli zorluklardan biri, akıllı sözleşmelerin geliştirilmesiyle ilgili karmaşıklık ve maliyet sorunları oluyor. İlgili masraf ve teknik karmaşıklıklar, özellikle blok zinciri geliştirmeye alışkın olmayan kurumlar için göz korkutucu bir duruma gelebiliyor.

2. Güvenlik Endişeleri: Dijital varlık işlemlerinde güvenlik, kuruluşlar için hayati bir önem taşıyor. Tokenlaştırılmış varlıklarda ihlal, dolandırıcılık ve güvenlik açığı riskleri önemli bir tehdit oluşturuyor.

3. Verimsiz Token Yaşam Döngüsü Yönetimi: Tokenların ihraç ve alım satımından, olası kullanım veya transferine kadar tüm yaşam döngüsünü yönetmek zorlu ve verimsiz bir sürece yol açabiliyor. Geleneksel sistemler genellikle verimli token yönetimi için gerekli olan kolaylaştırılmış süreçlerden yoksun oluyor.

4. Teknolojik Giriş Engeli: Birçok finans kurumu için blok zinciri ve varlık tokenizasyonunu benimsemek önemli bir teknolojik atılımı temsil ediyor.

5. Akıllı Sözleşme ve Token Denetimi: Akıllı sözleşmelerin ve tokenlaştırılmış varlıkların denetimi ve uyumluluğunun sağlanması birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Bu nedenle kurumların, bir yandan dijital varlıkları üzerinde şeffaflık ve kontrol sağlarken diğer yandan karmaşık düzenleyici ortamlarda işlem yapması önem taşıyor.

Ledger Enterprise İle Sorunsuz ve Güvenli Tokenizasyon Mümkün

Kuruluşların varlık tokenizasyonu ortamında basit ve güvenli bir şekilde işlem yapabilmesine olanak sağlayan Ledger Enterprise, kodsuz kullanıcı arayüzü ve teknolojisiz Token Fabrikası aracılığıyla kolay kullanım sağlıyor. Ayrıca kurumsal düzeyde yönetişim, finans düzeyinde güvenlik ve ölçeklenebilirliği kolaylaştıran ve gelir artışını destekleyen uygun maliyetli çözümler sunuyor. Ledger Enterprise ile kuruluşlar tokenizasyon projelerini tüm yönleriyle başlatabiliyor ve yönetmek için yeterli tek ve birleşik bir alan sunuyor. Bu sayede hiçbir kodlama becerisine gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde işlem yapılabiliyor.

Ledger Hakkında:

2014 yılında Paris’te kurulan LEDGER, dijital varlıklar ve Web 3.0 için global bir platformdur. Ledger, halihazırda kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideridir. 10’dan fazla dil desteğiyle 200 ülkede 5 milyonu aşkın cihaz satmış olan Ledger’ın müşterileri arasında 100’ün üzerinde finansal kuruluş ve marka yer alıyor. Dünyadaki tüm kripto varlıkların %20’sini güvenceye alan Ledger’ın hizmetleri arasında yatırım, satın alma, harcama, staking ve türevleri aracılığıyla varlıkları artırma ve NFT’ler de bulunuyor. LEDGER’ın ürünleri: Nano S Plus ve Nano X donanım cüzdanları; cihazlar için özel LEDGER Live uygulaması; dünyanın ilk güvenli mint’leme ve ilk satış dağıtımı platformu [ LEDGER ] Market™ ve Ledger Enterprise. LEDGER, üstün kullanım kolaylığı sayesinde kullanıcıların dijital varlıklara yatırım yapmaya kolayca başlamasını ve güvenli ve stressiz bir ortamda finansal özgürlüğe kavuşmasını mümkün kılıyor.

Yorumlar kapalı.