USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC65.105,70

UBS, Credit Suisse Devralma Sonrası İlk Kez Zarar Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Credit Suisse’in devralınmasının ardından, UBS Group AG 2017’den bu yana ilk kez çeyreklik zarar açıkladı. Banka, bu devralmanın getirdiği zorluklar nedeniyle, Eylül ayı sonuna kadar olan üç aylık dönemde 785 milyon dolarlık net zarar kaydetti. Bu zarar, Credit Suisse entegrasyonu sırasında karşılaşılan 2 milyar dolarlık toplam giderlerin bir sonucu olarak görülüyor.

UBS CEO’su Sergio Ermotti, finansal sistemin istikrarını sağlamak amacıyla Mart ayında göreve çağrıldıklarını belirterek, UBS’in daha güçlü ve güvenli bir versiyonunu inşa etme konusunda iyimser olduklarını dile getirdi. Ancak, bankanın portföy yönetimi birimi beklentilerin altında kalarak 1,01 milyar dolar vergi öncesi kâr elde etti. Bu birim ayrıca, Credit Suisse’in varlık yönetimi işinden 22 milyar dolarlık net yeni müşteri fonu kazandı ve bir buçuk yıl sonra ilk kez pozitif akış gördü.

UBS, merkez bankası faiz artışları ve jeopolitik gerilimlerin ekonomik görünüm üzerinde yarattığı belirsizliklerin, varlık yönetimi müşterilerinin dördüncü çeyrekte işlem yapma isteğini etkileyebileceğini belirtti. Banka ayrıca, Credit Suisse’den devraldığı ve sürdürmek istemediği varlıkların tasfiyesini hızlandırdığını ve risk ağırlıklı varlıkları bu çeyrekte 6,4 milyar dolar azalttığını açıkladı.

İsviçreli banka, Şubat 2024’te, tam yıl sonuçları ile birlikte üç yıllık büyüme stratejisinin ana hatlarını ve hisse geri alım programıyla ilgili bir güncelleme sunmayı planlıyor. Bu gelişmeler, UBS’in devralma sonrası zorlu bir dönemi yönetmeye çalıştığını ve geleceğe dair stratejik planlarına odaklandığını gösteriyor.

Yorumlar kapalı.