USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

Çin’de Sorunlu Kredilerde Büyük Artış: Varlığa Dayalı Menkul Kıymetlerin Satışları %88 Yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’de bankaların sorunlu kredileri, varlığa dayalı menkul kıymetler olarak tasfiye etme sürecinde büyük bir artış yaşanıyor. Bloomberg’in raporuna göre, bu yılın ilk on ayında, bu kıymetlerin ihracı geçen yılın aynı dönemine göre %88 artarak 33,8 milyar yuana (yaklaşık 4,6 milyar dolar) yükseldi. Bu artış, 2016 yılından bu yana kaydedilen en yüksek rakam olarak dikkat çekiyor.

Bu ihracatın çoğunluğu kamu bankaları ve iştirakleri tarafından gerçekleştirildi. Bu durum, Çin’in gayrimenkul sektöründe yaşanan borç krizinin etkilerinin bir yansıması olarak görülüyor. Çin bankaları, özellikle mortgage kredilerinde yaşanan sorunlar nedeniyle bu tür varlıkları piyasaya sunmaya devam ediyor.

Çin ekonomisi, deflasyonist bir döngü ve zayıf tüketici talebiyle mücadele ederken, batık kredilerdeki bu hızlı artış özellikle dikkat çekiyor. Ayrıca, Çinli regülatörlerin 2022’nin sonlarında bankaları takipteki kredileri defterlerinden silmeye zorlayan politika değişikliği de bu gelişmede etkili oldu.

China Merchants Securities Co. analisti Liao Zhiming, bankaların artan batık krediler nedeniyle sorunlu varlıklarını elden çıkarmak için baskı altında olduklarını ve menkul kıymetleştirmenin bu süreçte etkili bir araç olduğunu belirtti. Zhiming, bankaların hâlâ daha fazla tahvil ihraç etmeleri gerektiğine de dikkat çekti. Bu durum, Çin ekonomisinde ve bankacılık sektöründe devam eden zorlukları gözler önüne seriyor.

Yorumlar kapalı.