USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

Japonya Merkez Bankası, negatif faiz rejiminden çıkış için politika seçeneklerini tartışıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya Merkez Bankası (BOJ), geçen ay gerçekleşen para politikası toplantısında negatif faiz rejiminden olası bir çıkışa yönelik politika seçeneklerini değerlendirdi. 30-31 Ekim tarihlerindeki toplantıda, politika faizini eksi yüzde 0,1 seviyesinde sabit tutma kararı alındı. Ancak, BOJ uzun vadeli getirilerin daha yüksek seviyelere çıkmasına olanak tanıyacak adımlar atmıştı.

BOJ’dan yapılan açıklamada, 10 yıllık tahvil getirisi kontrolünde daha esnek bir yaklaşım benimseneceği ve yüzde 1’in referans noktası olarak kullanılacağı ifade edildi. Toplantı özetlerine göre, çoğu üye, devam eden teşvik ihtiyacı nedeniyle getiri eğrisi kontrolünde ayarlamaların uygun olduğunu belirtti. Bir üye ise, bu esnekliğin gelecekte negatif faiz politikasından çıkış için yumuşak bir geçiş sağlayacağının sinyalini verdi.

Bir diğer üyenin yorumu ise, getiri eğrisi kontrolündeki esnekliğin artmasının, sadece olası bir çıkış öncesinde yan etkileri azaltma açısından değil, aynı zamanda gelecekteki çıkıştan sonra para politikasının normalleşmesine sorunsuz bir şekilde devam edilmesi açısından olumlu olduğuna dikkat çekti.

Bu yorumlar, politika yapıcıların 2016’da başlatılan negatif faiz politikasından kademeli bir çıkışa yönelik görüşlerini şekillendirmeye başladıklarını gösteriyor. BOJ’un bu yöndeki adımları, Japonya ekonomisinin gelecekteki yönü açısından belirleyici olacak.

Yorumlar kapalı.