USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.105,19

Petrol talep endişeleriyle üç ayın dibinden yükselişe geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Petrol fiyatları, hisse senetlerindeki yükselişin ve talep sıkıntılarının hafiflemesinin etkisiyle üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Talep görünümünün kötüleştiği işaretlerin ardından önceki iki seansta neredeyse %7 düşen petrol, geniş finansal piyasalarla birlikte değer kazandı.

Küresel gösterge Brent, Temmuz ayından bu yana ilk kez eşiğin altında kapanmasının ardından varil başına 80 dolara yaklaştı. ABD ham petrolü ise 76 dolara yaklaştı. Asya hisse senetleri, ABD hisse senetlerinin ABD faiz oranlarının zirveye ulaşmış olabileceği yönündeki iyimserlikle yükseldi.

Petrol fiyatları, zayıf talebe ilişkin endişelerin etkisiyle son üç haftada keskin bir düşüş yaşadı. Özellikle Çin’de rafinaj marjlarının düşmesi ve stokların artması, fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Perşembe günü açıklanan verilere göre, Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin deflasyona döndü.

Orta Doğu’dan gelen petrol arzı ve Rusya’nın sevkiyatları, bölgesel gerilimlere rağmen etkilenmedi. ABD’de sektör verileri, ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 12 milyon varil arttığını gösterdi. Saxo Capital Markets’ten Charu Chanana, ABD ve Çin’den gelen makro verilerin ve EIA envanter verilerinin, yüksek faiz oranlarının petrol talebi üzerindeki etkisini değerlendirmek için önemli olduğunu belirtti.

Yorumlar kapalı.