USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

TİM Heyeti Kuveyt’te 350’den Fazla İkili İş Görüşmesi Gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile
İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından düzenlenen Kuveyt Ticaret Heyeti programında Türk ihracatçıları ile Kuveytli firmalar 350’den fazla ikili iş görüşmelerinde bulundu.

Kuveyt Genel Nitelikli Ticaret Heyeti, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTHİB) organizasyonunda 7 Kasım tarihinde Kuveyt şehrinde düzenlendi.

Kuveyt ile her sektör ve alanda karşılıklı ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlenen heyete tekstil ve hammaddeleri, hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler, halı, elektrik elektronik ve mobilya sektörlerinde faaliyette bulunan 38 firmadan 45 Türk ihracatçı firma temsilcisi katılım gösterdi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kuveyt’e gelen Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın da yer aldığı programın açılış töreni, Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Mohammed Othman Alaiban, T.C. Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez ve TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Karşılıklı ticaret 10 ayda 680 milyon dolara ulaştı

Açılış töreninde konuşan Bakan Bolat, iki ülke arasında karşılıklı ticaret hacminin 2022 yılı itibarıyla 1 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.

İkili ticarette Türkiye’nin Kuveyt’e 673 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Bolat, şöyle devam etti:

“Bu yıl karşılıklı ticarette dünya ekonomisindeki durgunluklarla birlikte bir miktar düşük olmakla birlikte, bunun geçici olduğuna inanıyoruz. Bu yılın ilk 10 ayı itibarıyla Türkiye’nin ihracatı 575 milyon dolar ve karşılıklı ticaret 680 milyon dolar seviyesinde. Bunu karşılıklı görüşmelerle, fuarlarla hızlı şekilde arttıracağız. Kuveyt, Türkiye’den önümüzdeki yıl 18 adet SİHA almak için anlaşma yaptı. Kuveyt’in efsane havalimanı projesini bir Türk inşaat firmamız yapıyor. 427 Kuveytli şirket ülkemizde yatırım yapıyor. 2 milyar dolara yakın yatırımları söz konusu. Bunların da artarak devamını diliyorum. Müteahhitlerimiz 9 milyar doların üzerinde 50 kadar büyük proje gerçekleştirdi. Kuveyt’in istifadesine sundular. Türkiye ile Kuveyt arasında ticaret açısından ve teknik engellerin kaldırılması açısından ikili görüşmelerde birçok konuyu ele alacağız. Serbest Ticaret Anlaşması noktasında da Körfez İşbirliği Konseyi ile sürdürülen bazı temaslar var, bu noktada da Kuveyt’in desteğini beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Osman el-Aybat: Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkiler büyük gelişmeler kaydetti

Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Osman el-Aybat ise yaptığı konuşmada Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin son yıllarda büyük gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Yatırım alanlarında büyük fırsatların olduğunu ve bunun da değerlendirilmesi gerektiğini belirten Aybat, şöyle konuştu:

“Kuveyt’in özel sektörüne büyük önem vermekteyiz. Kuveyt bildiğiniz gibi bu bölgede ticaret merkezidir. Burada yabancılara verilen teşviklerden yararlanmanızı da arzu ediyorum. Siyasi istikrar dünyada büyük çalkantılar ile devam etmekte. Krizler meydana gelmekte ve bu durum daha da zor hale gelmekte. Ekonominin esnekleştirilmesi ve ekonominin güvenli şekilde sürdürülmesi önemli.”

“Kuveyt ile ticari ilişkilerin derinleştirilmesi için her diyaloğa hazırız”

TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise Türkiye-Kuveyt Ticaret Heyeti’nin farklı sektörlerden 37 firma ve toplam 45 katılımcıdan oluştuğunu ifade ederek, Türkiye ve Kuveyt’in bu coğrafyada ağırlığı olan, sözü dinlenen iki önemli ülke olduğunu vurguladı.

İki ülke arasında tarihi, kültürel ve beşeri bağlar bulunduğunu aktaran Gültepe, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler her geçen yıl daha da güçlenip derinleşiyor. Ticari ilişkilerimizin gelişmesi adına bugünkü programımız büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Gültepe, Kuveyt ile ticari ilişkilerin derinleştirilmesi için her türlü diyaloğa açık olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Kuveyt’e yaklaşık 4 bin firmamız ihracat yapıyor. Kuveyt’e bu yıl 10 ayda 480 milyon dolar ihracat yaptık. En yüksek ihracat yaptığımız sektörler, 87 milyon dolarla hazır giyim, 76 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller, 55 milyon dolarla da kimyevi maddeler şeklinde sıralanıyor. Ayrıca ilaç ve kimya, tarım ve hayvancılık, demir-çelik sektörlerinde ciddi bir ihracat potansiyelimiz var. Bugün tekstilden gıdaya, bilişimden halıya, metalden mobilyaya geniş bir yelpazede firmalarımızla buradayız. Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle karşılıklı ticareti geliştirmesini, bölgenin geleceği adına son derece önemsiyoruz”

Karşılıklı ticaretin getirdiği bereketi, bolluğu bölgeyle paylaşmak istediklerini belirten Gültepe, ülkelerin refahını artıracak, ticari ilişkileri geliştirecek her fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

350’den fazla ikili iş görüşmesi

Açılış konuşmalarının ardından programa ikili iş görüşmeleriyle devam edildi. Katılımcı firmalar, Kuveytli 180 alıcı firmayla 350’nin üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Yorumlar kapalı.