USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC66.993,23

Altın Fiyatları, ABD Enflasyon Verileri Öncesi Yatay Seyrediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesi global piyasaların odak noktası olan spot altın, yatay bir seyir izleyerek 1.950 doların altında işlem görüyor.


Spot altın fiyatları, ABD’de açıklanacak kritik enflasyon verileri öncesinde yatay bir seyir izliyor. Pazartesi günü yüzde 0,4’lük bir artış gösteren altın, haftanın ikinci işlem gününde 1.950 doların altında sabit kalmış durumda.

Global piyasalarda, bu önemli veri öncesinde gözle görülür bir temkin hakim. Yatırımcılar, Amerikan Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyon verileri ve gelecek dönem politikaları hakkındaki yorumlarını yakından takip ediyor. Analistler, Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee’nin yapacakları konuşmalardan, bankanın gelecek adımları hakkında önemli ipuçları arayacaklarını ifade ediyor.

Altın piyasasında belirsizlik sürerken, Wall Street bankaları arasında Fed’in gelecek yıl faiz oranları konusunda ne kadar agresif bir tutum sergileyeceği konusunda da görüş ayrılıkları yaşanıyor. Vadeli işlemler ve opsiyonlarla ilgili en son CFTC verileri, hedge fonlarının 7 Kasım’a kadar olan haftada altın üzerindeki net uzun pozisyonlarını azalttığını ortaya koyuyor.

Bu durum, altın piyasalarında yatırımcıların risk algısının ve gelecek dönem beklentilerinin nasıl şekillendiğine dair önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor. ABD enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte altın fiyatlarında yaşanacak hareketlenmeler, yatırımcıların Fed politikaları hakkındaki beklentilerini ve piyasa dinamiklerini daha net bir şekilde ortaya koyacak.

Yorumlar kapalı.