USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

UBS Stratejistleri, Fed’in Beklenenden Derin Faiz Kesintilerini Tahmin Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UBS stratejistleri, Fed’in 2024 yılına kadar faiz oranlarını piyasa beklentilerinin dört katı olan 275 baz puan azaltacağını öngörüyor.

UBS Yatırım Bankası’nın stratejistleri, Federal Rezerv’in (Fed) gelecek yıl faiz oranlarında piyasaların tahminlerinin çok ötesinde bir kesinti yapmasını bekliyorlar. Stratejistler Arend Kapteyn ve Bhanu Baweja’ya göre, Fed 275 baz puanlık bir indirim yapacak; bu, piyasa beklentilerinin neredeyse dört katı bir düzey.

Baweja, UBS’nin Londra ofisinde gerçekleştirdiği bir röportajda, enflasyonda gözlemlenen sürekli düşüşün, Fed’i Mart ayından itibaren gevşeme politikasına yönlendireceğini ve faiz oranlarının büyük düşüşlerle azaltılacağını belirtti. Stratejistler, bu durumun enflasyonun hızla normalleşmesi ve Fed’in Mart ayında yüksek reel faiz oranlarıyla karşı karşıya kalması nedeniyle gerçekleşeceğini düşünüyor.

UBS stratejistleri, federal fon oranının 2024 sonunda yüzde 2,5 ile yüzde 2,75 aralığına düşeceğini ve 2025 başında ise yüzde 1,25 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyor. Bu görüşler, ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe kadar resesyona girmesinin beklendiği varsayımına dayanıyor.

Öte yandan, para piyasaları şu anda Fed’in Temmuz ayından itibaren sadece 75 baz puanlık bir faiz indirimi yapmasını fiyatlıyor. UBS stratejistlerinin bu derin faiz kesintisi tahmini, Fed’in para politikasında beklenenden çok daha agresif adımlar atabileceğine işaret ediyor. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, bu durum ABD ekonomisinde ve global finans piyasalarında önemli değişikliklere yol açabilir. Bu, yatırımcılar ve politika yapıcılar için önemli bir gösterge olacak ve piyasaların gelecekteki yönü üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olabilir.

Yorumlar kapalı.