USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC66.993,23

Dijital Abonelik Platformlarına ceza yağdı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı, dijital abonelik platformlarına yönelik tüketici şikayetleri üzerine başlattığı incelemeler sonucunda, haksız tahsilat ve abonelik yenileme uygulamaları nedeniyle 166 milyon lira idari para cezası uyguladı.

Yıl içerisinde Ticaret Bakanlığı’na ulaşan tüketici şikayetleri üzerine, televizyon yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi ve spor gibi içerikler sunan dijital abonelik platformlarına yönelik incelemeler başlatıldı. Müfettişler tarafından yapılan denetimlerde, bu platformların abone olan tüketicilerin talep ve onayları olmaksızın sözleşmelerini yenilediği, rızaları dışında kredi kartlarından para tahsil ettiği ve abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin taleplerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği gibi ihlaller tespit edildi.

Ayrıca, haksız bir şekilde ücret alımı ve eksik iade ücreti ödemesi yapılarak tüketicilerin mağdur edildiği belirlendi. Bu tür ihlaller dolayısıyla, Ticaret Bakanlığı söz konusu dijital abonelik platformlarına toplamda 166 milyon lira tutarında idari para cezası uyguladı. Bu gelişme, dijital içerik sağlayıcıların tüketici haklarına uygun hareket etmesinin önemini ve denetimlerin sıkılaştırılmasının gerekliliğini bir kez daha gündeme getirdi.

Yorumlar kapalı.