USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.105,19

Togg’un Avrupa pazarına giriş tarihi belli oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Togg’un 2025 yılında Avrupa yollarında olacağını duyurdu. Türkiye’nin elektrikli araç sektöründeki atılımı, uluslararası alanda yeni kapılar açıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Brüksel’deki temasları sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, Türkiye’nin ilk yerli ve tamamen elektrikli otomobili olan Togg’un 2025 yılında Avrupa yollarında görüleceğini belirtti. Bu açıklama, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki yenilikçi adımlarının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Ön siparişle alınan 20 bin Togg’un yıl sonuna kadar sahiplerine teslim edileceğini vurgulayan Kacır, 2024 sonu itibarıyla Togg’un Avrupa Birliği’ne ihraç edilme noktasına ulaşacağını ve 2025’te Avrupa yollarında daha fazla Togg görmeye başlayacağımızı ifade etti.

Togg’un, Türkiye’nin yeşil dönüşüm ve karbon nötr hedeflerine uygun bir şekilde doğuştan akıllı ve elektrikli olarak tasarlandığını anımsatan Kacır, bu projenin Türkiye’nin bu alandaki vizyonunun somut bir örneği olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Bakan Kacır, Türkiye’nin elektrikli araçlar alanında yeni yatırımlar alacağını ve bu konuda Tesla ve diğer uluslararası şirketlerle görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Çinli firmaların da Türkiye’ye olan ilgisini vurgulayan Kacır, yatırımcılara açık bir davet yaptı.

Toyota’nın Türkiye’deki şarj edilebilir hibrit üretimi ve Ford’un Yeniköy tesislerindeki elektrikli ticari araç üretimi gibi yatırımlar da Türkiye’nin otomotiv sektöründeki gelişiminin altını çiziyor. Bakan Kacır, bu yatırımların Türkiye’nin yeşil dönüşümüne katkı sağlayacağını ve elektrifikasyonun raylı sistemlerde de hız kazandığını belirtti. E5000 elektrikli lokomotif projesi gibi yenilikçi projelerin sayısının artacağını da ekledi.

Yorumlar kapalı.