USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.105,19

IMF Başkanı Georgieva: “Faizlerin Uzun Süre Yüksek Kalmasına Hazırlıklı Olmalıyız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik manzarayı değerlendirerek, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasına hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. Georgieva’nın bu açıklamaları, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yapıldı.

Georgieva, çekirdek enflasyonun hala beklenen düzeye ulaşmadığını ve bu nedenle faiz oranlarının 2024’e, hatta belki de 2025’e kadar yüksek seviyelerde kalabileceğini ifade etti. Küresel ekonominin salgın ve savaş şoklarına karşın bu yıl beklenenden daha dirençli olduğunu belirten IMF Başkanı, toparlanma sürecinin yavaş ve düzensiz olduğunu vurguladı.

2023 ve 2024 yılları için küresel ekonomik büyüme tahminlerinin yüzde 3 olarak açıklandığını belirten Georgieva, bu oranın son 30 yılda ortalama yüzde 3,8 olan büyüme oranının altında kaldığını kaydetti. Ayrıca, ABD’nin Kovid-19 öncesi seviyelere ulaşan tek büyük ekonomi olduğunu, diğer yükselen piyasa ve gelişmekte olan ekonomilerin ise hedeflerinin oldukça altında kaldığını ifade etti.

IMF Başkanı, enflasyonla mücadelede merkez bankalarının ihtiyatlı olmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, enflasyonun 2024’te yüzde 4,8’e düşmesinin beklendiğini ancak çekirdek enflasyonun hala istenen düzeyde olmadığını belirtti. Bu durum, faiz oranlarının uzun bir süre daha yüksek kalacağı anlamına geliyor.

Georgieva ayrıca, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdüğünü ve Çin’e ilişkin büyüme tahminlerinin de yükseltildiğini ifade etti. IMF Başkanı, İsrail-Filistin çatışmalarının ekonomik etkilerine de değinerek, bu durumun özellikle çatışmanın merkezinde bulunan ülkeler ve komşu bölgeler için riskli olduğunu belirtti.

İklim değişikliğinin de gelecekteki belirsizlikleri artırdığını vurgulayan Georgieva, sağlam makroekonomik temellere ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin fırsatlarından güvenli bir şekilde faydalanacak yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu belirtti. Georgieva, yapay zekanın iş gücü verimliliğini artırabileceğini ancak aynı zamanda iş piyasasında dönüşüm yaratabileceğini ve sosyal huzursuzluğu artırabileceğini ifade etti.

Yorumlar kapalı.