USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC66.993,23

“Öğretmenim Bir Bakar mısın?” eğitime ışık tutmaya devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Final Kültür Sanat Yayınları’ndan 2018 yılında çıkan ve öğretmenin öğrenci üzerindeki derin etkisini hikayeler ile anlatan Doğan Cüceloğlu’nun “Öğretmenim Bir Bakar mısın?” adlı kitabı, ortaya koyduğu somut önerilerle güncelliğini korumaya devam ediyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle tekrar gündeme gelen kitap, Cüceloğlu okurları ve eğitim camiasından yoğun ilgi görüyor. 

2021 yılında aramızdan ayrılan iletişim psikolojisi uzmanı ve akademisyen Doğan Cüceloğlu’nun Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan “Öğretmenin Bir Bakar mısın?” adlı kitabı, öğretmenlerin öğrenciler ve toplum üzerindeki derin etkilerini ve eğitimdeki kritik rollerini hikayeler aracılığıyla anlatıyor. Kitabında, öğretmenlerin yalnızca öğrencilerine bilgi aktaran birey olmalarından ziyade, onların hayatlarında derin izler bırakan birer rehber olduklarının altını çizen Cüceloğlu, öğretmenlik mesleğinin derinliklerine inerek okuyucuya eğitim dünyasının kapılarını aralıyor.

Doğan Cüceloğlu, günümüz eğitim sistemi hakkında görüşlerini aktardığı bu kitabında öğretmenin öğrenciyle göz göze geldiği anın, eğitimin başladığı an olduğunu belirtiliyor. Özellikle öğretmen ve öğrenci arasında kurulan eşsiz bağın öğrencinin hayatında başarılı olmasında kilit bir rol oynadığını savunuyor. Eğitim ilk olarak ailede başlar daha sonra mekteplerde devam eder düşüncesini savunan yazar kitabında ayrıca öğretmenin sadece bir eğitimci değil, aynı zamanda bir yaşam mimarı olduğunun altını çiziyor. 

Kitapta yer alan gerçek hayat hikayeleri, mektuplar ve diyaloglar ile öğretmenlik mesleğinin zorluklarını ve güzelliklerini gözler önüne seren yazar aynı zamanda öğretmen-öğrenci ilişkisinin karmaşıklığını ve önemini de vurguluyor. Hangi eğitim sistemi içinde olursa olsun, teknolojik gelişmelere rağmen öğretmenin öğrenciyle kurduğu samimi bağın eğitim sürecinde kritik bir yol üstlendiğinin altını çiziyor.

Yayımlandığı tarihten itibaren Final Kültür Sanat Yayınları’nda en çok satanlar kategorisinde yer alan “Öğretmenim Bir Bakar mısın kitabı” Cumhuriyetin inşa edilmesinde büyük payı olan öğretmenlerin toplum üzerindeki etkisini incelikle anlatan ve eğitimle ilgilenen herkes için nitelikli bir yol arkadaşı olma özelliği taşıyor.

Yorumlar kapalı.