USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC67.105,19

Hindistan, Tesla ile Büyük Bir Anlaşmaya Hazırlanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan, Tesla ile elektrikli araç üretimi ve ihracatı için büyük bir anlaşmaya yaklaşıyor. Anlaşma, Tesla’nın önümüzdeki yıl Hindistan’da araç sevkiyatına başlaması ve iki yıl içinde bir fabrika kurmasını içeriyor.

Hindistan, Tesla ile önümüzdeki yıldan itibaren ülkeye araç sevk etmeye ve iki yıl içinde yerel bir fabrika kurmaya yönelik büyük bir anlaşmanın eşiğinde bulunuyor. Bloomberg tarafından yapılan haberlere göre, bu anlaşmanın Ocak ayında düzenlenecek olan Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi’nde duyurulması bekleniyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin memleketi olan Gujarat, Maharashtra ve Tamil Nadu eyaletleri, elektrikli araçlar ve ihracat için iyi kurulmuş ekosistemlere sahip oldukları için bu anlaşma için değerlendiriliyor. Tesla’nın Hindistan’daki fabrika yatırımı için en az 2 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladığı ve ülkeden otomobil parçası alımlarını 15 milyar dolara kadar çıkarabileceği belirtiliyor. Ayrıca, ABD’li otomobil üreticisinin maliyetleri düşürmek amacıyla Hindistan’da bazı bataryaları üretmeyi düşündüğü de gelen bilgiler arasında.

Kaynaklar, anlaşmanın henüz kesinleşmediğini ve planların değişebileceğini belirtiyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Haziran ayında yaptığı açıklamada, Tesla’nın Hindistan’da “önemli bir yatırım” yapmayı planladığını ve 2024 yılında Hindistan’ı ziyaret etmeyi düşündüğünü ifade etmişti. Modi hükümeti, elektrikli araçların yerli üretimini teşvik etmek ve daha temiz ulaşımın daha hızlı benimsenmesini sağlamak için bir süredir çeşitli politikalar geliştiriyor.

Bu potansiyel anlaşma, Hindistan’ın elektrikli araç sektöründe önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor ve Tesla’nın küresel pazardaki konumunu daha da güçlendirebilir. Ayrıca, Hindistan ekonomisi için önemli bir yatırım ve istihdam fırsatı sunması bekleniyor.

Yorumlar kapalı.