USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

Adıyaman Çocuk Yaşam Merkezi’nde çocukların güçlenmesine yönelik faaliyetler hayata geçiriliyor 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adıyaman, 26 Nisan 2024 – Adıyaman Çocuk Yaşam Merkezi; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Leman Yenigün, UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi ve Suna’nın Kızları Kurucusu İpek Kıraç’ın katılımıyla 26 Nisan tarihinde düzenlenen törenle resmi olarak açıldı.

Paydaşların ve merkezden yararlanan çocukların katıldığı açılış töreni, afetten etkilenen bölgelerdeki çocukların desteklenmesine yönelik ortak kararlılığın altını çizdi. Merkezin tanıtımında, çocuklar ve ergenler için güvenli alanların önemi vurgulandı. Merkez, çocukların ve ergenlerin fiziksel ve duygusal iyi olma durumlarını destekliyor, iyileşmeleri ve güçlenmeleri için temel hizmetlere erişimlerini kolaylaştırıyor.

Adıyaman Çocuk Yaşam Merkezi’ndeki çalışmalar ile, 6 Şubat depreminin ardından 12-18 yaş arası tüm çocukların esenliklerinin sağlanmasına odaklanılıyor. Merkezde çocukların sosyal etkileşimleri   ve birlikte öğrenip büyümeleri için güvenli ortamlar yaratılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, UNICEF ve Suna’nın Kızları işbirliğiyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerindeki toplam 5 merkezde hizmet veriliyor.

Çocuk Yaşam Merkezlerinde çocukların fiziksel ve duygusal iyi olma hallerini desteklemek için atölye çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda çocuklar; yaratıcı düşünme, haklarını öğrenme ve talep etme, aidiyet duygusu geliştirme ve toplumsal katılım gibi sosyal becerilerle donatılıyor. Bu merkezlerde ayrıca, UNICEF tarafından geliştirilen çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin önlenmesi amacıyla kız çocukların güçlenmesi ve becerilerinin geliştirilmesi kapsamında programlar yürütülüyor. Mobil birimler aracılığıyla da dezavantajlı bölgelerde, topluma erişim çalışmaları devam ediyor. Paydaş çalışmaları vasıtasıyla son 6 ayda 35.000’den fazla çocuk ve yetişkine ulaşıldı.

Çocukların karar alma süreçlerine katılımı

Çocuk Yaşam Merkezleri, çocuklara seslerini ve fikirlerini duyurabilmeleri için fırsatlar sunuyor. Sanat ve hareket odaklı etkinliklerden, sinema atölyelerine ve voleybol turnuvalarına kadar merkezlerin tüm günlük faaliyetleri çocuklar tarafından belirleniyor. Çocuk Yaşam Merkezlerinden yararlanan çocukların ailelerine yönelik atölye çalışmaları ve eğitimler de gerçekleştirken, çevre okullardaki çocuklar için de eğitim programları düzenleniyor.

Adıyaman Merkez’deki Konteyner Kentte bulunan Çocuk Yaşam Merkezi’nin resmi açılışında konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Leman Yenigün“Çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek ve sağlıklı ortamlarda yetişmelerini sağlamak amacıyla hizmetlerimizin niteliğini ve kalitesini artırmaya devam ediyoruz. Aile odaklı politikalar oluşturarak koruyucu ve önleyici hizmetlerimizi eğitim, sağlık, danışmanlık gibi alanlarda destekleyici çalışmalarla güçlendiriyoruz. Çocuk Yaşam Merkezleri ile afetlerden etkilenen bölgelerde çocuklarımızın koruyucu ve önleyici hizmetlere erişimini artırmayı, psikososyal gelişimlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Çocuk Yaşam Merkezlerinin yaygınlaştırılması, çocukların ihtiyaçlarının erken tespiti açısından da büyük önem taşımaktadır. Çocukların sosyalleşebilecekleri, karar alma süreçlerine katılarak kendilerini geliştirebilecekleri bu Yaşam Merkezinin kurulmasında emeği ve katkıları için Suna’nın Kızları’na ve UNICEF’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Suna’nın Kızları Kurucusu İpek Kıraç, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz Çocuk Yaşam Merkezi’nde çocuklara arkadaşlarıyla sosyalleşebilecekleri, becerilerini geliştirebilecekleri, karar alma süreçlerine katılabilecekleri, dilediklerinde yalnız kalabilecekleri ve akranlarıyla birlikte etkinliklere katılabilecekleri bir alan sunmayı amaçlıyoruz.” dedi ve şunları ekledi: “Çocukların kendilerini ilgilendiren kararlara katılabildikleri, birbirlerinin farklılıklarından öğrenebildikleri, farklı çevreler edinebildikleri ve kendilerini güvende hissettikleri bu ortamlarda neler yapabildiklerini görmek mutluluk verici. Çocukların yetenekleri arttıkça daha güvenli yarınlara olan inancımız da artıyor.” 

Kıraç, Suna’nın Kızları paydaşlarına, çabalarını destekledikleri ve programlar, atölyeler ve etkinlikler aracılığıyla çocukların fiziksel ve duygusal iyilik haline katkıda bulundukları için teşekkürlerini sundu.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi ise şu ifadelerde bulundu: UNICEF olarak Çocuk Yaşam Merkezlerine yatırım yapıyoruz. Amacımız, kız çocuklarına hem kendi psikososyal durumlarını iyileştirmeleri hem de ailelerinin ve toplumlarının refahına katkıda bulunmaları için gerekli alanı ve fırsatları sunmak ve bu yönde onların becerilerini geliştirmek. Umudumuz, bugün bu merkezlerden yararlanan dirençli ve güçlenmiş kız çocuklarının gelecekte sayısız başka kız çocuğu için ilham kaynağı olmasıdır.”

Suna’nın Kızları Hakkında
Suna’nın Kızları; ülkemizde sanayi, eğitim, kültür ve sanatın gelişimine önemli katkılarda bulunan iş insanı Suna Kıraç’ın eğitim alanındaki çabalarını, değerlerini, hedeflerini ve vizyonunu yaşatmak amacıyla 2021 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı bünyesinde kuruldu. Çocuklar için destekleyici ve güvenli ortamlar yaratmayı amaçlayan Suna’nın Kızları, 31 sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışarak kız çocuklarının özgün ihtiyaçlarına cevap verirken, tüm çocukların mevcut hizmetlere erişimini kolaylaştırıyor ve onları güçlendiren programları destekliyor.

Yorumlar kapalı.