USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.496,70

Bakan Bayraktar, LNG Anlaşması İçin Exxon Mobil İle Görüşüldüğünü açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Financial Times’a verdiği röportajda enerji tedarikinde tek bir kaynağa bağlı kalmadan yeni bir tedarik portföyünü oluşturmayı hedeflediklerini vurguladı. Bayraktar, ABD’nin enerji şirketi Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar tutarında 2,5 milyon ton LNG için görüşüldüğünü açıkladı. 

Yeni Tedarik Portföyü

Bakan Bayraktar, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin enerji bağımsızlığını artırmak için çeşitli adımlar attığını vurguladı. Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının neredeyse tamamını ithal ettiğini kaydeden Bayraktar, tek bir tedarikçiye bağımlı kalmadan yeni bir tedarik portföyü oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. 

Uzun Vadeli

Bayraktar, bu kapsamda Exxon ile uzun vadeli bir anlaşma için görüştüklerini anlatarak bu LNG anlaşmasıyla Türkiye’nin yılda 2,5 milyon ton LNG sağlayacağını belirtti. Bakan Bayraktar, Exxon ile görüşmelerin tamamlanması halinde anlaşmanın 10 yıl sürebileceğini aktardı.

Rekabetçilik Kriteri

Türkiye’nin tedarik güvenliğini sağlamak için farklı kaynaklardan gaz alımı seçeneklerini değerlendirdiklerini ifade eden Bayraktar, “Tedarik güvenliği için bir yerden gaz almamız gerekiyor. Bu Rusya olabilir, Azerbaycan olabilir, İran olabilir veya LNG seçenekleri olabilir. Rekabetçi bir noktadan değerlendirmemiz gerekiyor” diyerek en uygun seçeneklere yöneleceklerini söyledi. 

Yeni Nükleer Santraller

Bayraktar, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımında Rusya ile iş birliği halinde olduklarını anımsatarak Karadeniz’de benzer bir nükleer projeye Rusya’nın yanı sıra, Güney Kore’nin de ciddi bir ilgisi olduğuna değindi.

Karadeniz’de Petrol 

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz, Güneydoğu’da da petrol çıkarıp işlediğine vurgu yapan Bayraktar, bu yıl sonunda Karadeniz’de doğal gazın yanı sıra petrol aranacağını da aktardı. Bayraktar, yürütülen bu projelerin ‘Oyunun kurallarını değiştirecek bir potansiyele sahip’ olduğunun altını çizdi.

Yorumlar kapalı.