USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.522,06

TRPharm Uluslararası Pazarlarda Yerelleşerek Büyüyecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık sektörünün öncü şirketi TRPharm, küresel bir sağlık şirketi olma yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, bir yandan ürün portföyünü çeşitlendirirken bir yandan da uluslararası pazarlarda yerelleşmeye odaklanarak stratejik yatırımlar yapıyor. 2030 yılına kadar uluslararası pazarlarda önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirten TRPharm Genel Müdürü İsmet İnce,  Kuzey Afrika’da, Cezayir ve Tunus gibi ülkelerde ciddi satışlar yaptıklarını, Latin Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde de büyümeye devam etiklerinin altını çiziyor.

Onkoloji, hematoloji, immünoloji, metabolizma gibi nadir hastalıklar başta olmak üzere göz, çocuk sağlığı ve medikal estetik alanlarında sunduğu ilaç ve ilaç dışı inovatif çözümlerle sağlık alanının öncü şirketi TRPharm, yurtdışı pazarlarda yaptığı çalışmalarla global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bugün ürünlerini 20’den fazla ülkeye ulaştıran TRPharm, uluslararası pazarlara açılma kararının ardından öncelikle Orta Doğu’da başarılı ihaleler kazanarak adını duyurdu. Sonrasında TRPharm, Dubai’de bir ofis açarak daha geniş bir coğrafyada varlık göstermeye başladı. 

Bugün Kuzey Afrika’da, Cezayir ve Tunus gibi ülkelerde devlet ihalelerine girerek ciddi satışlar yapan TRPharm, benzer bir stratejiyle ilerlediği Latin Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde de büyümeye devam ediyor. Vietnam ve Gana pazarında önemli adımlar atan şirket, bu ülkelerde de satış ve distribütörlük ağlarını kurarak yerelleşme yolunda ilerliyor. Şirket, 2021 yılından bu yana var olduğu Körfez Arap Ülkeleri’nde gücünü ruhsatlandırma çalışmalarıyla perçinlerken, 2023’ün ikinci yarısında Gana’da kurduğu iştirak şirketiyle Afrika pazarında da yatırımlarını sürdürüyor.

“Her ülkede özelleştirilmiş ürün portföyleri oluşturacağız”

Afrika pazarında ağırlıklı olarak onkoloji ve hematoloji alanındaki ürünlerinin yanı sıra partnerlerinin ürünleriyle de ilerlemeyi hedeflediklerini söyleyen TRPharm Genel Müdürü İsmet İnce, bölgedeki stratejilerini şöyle özetliyor: “Stratejimiz, inovatif ürün portföyümüzü etkin bir şekilde kullanırken, maliyet hassasiyeti yüksek ülkelerde özellikle jenerik ürünler aracılığıyla tasarruf fırsatları sunmak. Böylece, her ülkenin ihtiyaç ve koşullarına uygun, özelleştirilmiş ürün portföylerini belirleyerek doğru portföyü oluşturacağız.” 

Cezayir ve Tunus’un da TRPharm için çok önemli iki pazar olduğunun altını çizen İnce, bu ülkelerde yakın dönemde ruhsatlandırma süreçlerine başlayacaklarını, yeni moleküller için anlaştıkları diğer partnerleri de lisanslayarak bu ülkelere sokma çalışmaları yaptıklarını belirtiyor.

“2022 yılından bu yana Körfez Arap Ülkeleri’nde 5 kat büyüdük”

TRPharm Genel Müdürü İsmet İnce, Körfez Arap Ülkeleri’nde de pazarda iddialı olduklarını belirtiyor: “Bölgede tamamı eczacılardan oluşan uzman ve yerleşik ekibimizle nadir hastalıklar, pediyatrik hematoloji ve onkoloji alanında hizmet veriyoruz. 2022 yılından bu yana bölgede 5 kat büyüdük. 2024’te bu büyümeyi iki katına ulaştırmayı hedefliyoruz. Ürün ruhsatlamaya da başladık. Ruhsatlı bir ürünümüz bulunuyor, bu yıl ise 2 başvuru daha yapmayı planlıyoruz.”

Gelişmekte olan ülkelerdeki hızlı büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceklerini söyleyen İnce, 2030 yılına kadar uluslararası pazarlarda önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerinin de altını çiziyor. 

TRPharm Hakkında

2013 yılında kurulan TRPharm, onkoloji, hematoloji, immünoloji, metabolizma gibi nadir hastalıklar başta olmak üzere göz, çocuk sağlığı ve medikal estetik alanlarında orijinal, jenerik ve biyobenzer ürünleri sektörün hizmetine sunuyor. Son dönemde ilaç alanındaki tecrübesine cihaz, genetik testler ve rejeneratif tıp alanlarını da ekleyen TRPharm, ürün ve hizmetlerini Latin Amerika’dan, Kafkas ülkelerine, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya kadar birçok farklı coğrafyadaki 20’den fazla ülkeye ulaştırıyor. Sektördeki iddiasını “Where Health Meets Innovative Solutions” mottosuyla sürdüren TRPharm, global, inovatif bir sağlık firması olmayı hedefliyor.

Yorumlar kapalı.