USD32,20
EURO34,98
JPY0,206900
RUB0,357000
GBP40,98
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.497,66
BTC69.901,52

Fed, Faiz Oranlarını Değiştirmedi: Politika Faizi %5,25-5,50 Aralığında Sabit Kaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomik istikrarı korumak amacıyla politika faizini değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesinde tuttu. Fed, yüksek enflasyon ve istihdam piyasasındaki güçlü performansı göz önünde bulundurarak faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı.

Son dakika gelişmesi olarak, ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarak, beklentilere paralel bir karar verdi. Bu karar, son 23 yılın en yüksek seviyesine işaret ediyor ve oy birliğiyle alındı.

Fed’den yapılan açıklamada, ekonomik aktivitenin sağlam bir hızla genişlemeye devam ettiği, istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük seyrettiği belirtildi. Bununla birlikte, enflasyonun geçen yıl boyunca düşmüş olmasına rağmen yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmada ilerleme sağlanamadığını da ekledi. Komite, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini düşünüyor. Ayrıca, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Fed’in haziran ayından itibaren hazine tahvillerindeki aylık sınırın 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürülerek bilanço küçültme hızının yavaşlatılacağı bilgisi paylaşıldı. İpoteğe dayalı menkul kıymet portföyünün küçültme tavanı ise aylık 35 milyar dolar olarak korundu ve bu tavanı aşan anapara ödemelerinin hazine tahvillerine yeniden yatırılacağı kaydedildi.

Fed, Mart 2022’den bu yana 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve toplamda faiz oranını 525 baz puan artırmıştı. Ancak son kararıyla, Fed politika faizini art arda altı toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı. Banka, politika faizinde en son Temmuz 2023’te 25 baz puanlık bir artışa gitmişti.

ABD’de enflasyon, Haziran 2022’de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Ancak son olarak Mart ayında yıllık bazda yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Bu durum, Fed’in kararlarında önemli bir etken olmaya devam ediyor.

Yorumlar kapalı.